Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale "Cindrelul - Junii" Sibiu


Zilele Culturale ale Județului Sibiu - Valea Târnalevor 8-9 iunie

VALEA TÂRNAVELOR

8 - 9 iunie 2013

 

 

 

SÂMBĂTĂ - 8 IUNIE 2013

MEDIAŞ

Festivalul “Mediaş - cetate medievală - târg de meşteşuguri vii”

Ora 11:30

Parada de deschidere a festivalului

Ora 16:00

Biblioteca Municipală “ Ştefan Ludwig Roth”

    “Zilele revistelor de cultură din Transilvania şi Banat”

 

BLĂJEL

Festivalul „Obiceiuri şi Tradiţii”

 

Căminul Cultural

ora: 10:00

     Proiecţie filme pentru copii:

·                    Dimineţile lumii. Australia

·                    Dimineţile lumii. Cambogea

    Esperanto, Copiii Apei. Clyd şi coralii - Guadelupa

ora 11:00

    Atelier de meşteşuguri şi tradiţii populare, expoziţie de artă tradiţională şi pictură;  degustare de produse tradiţionale

ora 12:00

    Spectacol susţinut de elevii Şcolii Populare de Arte şi Meserii „Ilie Micu” Sibiu

ora 18:30

    Spectacol susţinut de elevii Şcolii Populare de Arte şi Meserii „Ilie Micu” Sibiu şi Ansamblul folcloric „Mărginimea” al Casei de Cultura a Studenţilor Sibiu

 

AŢEL

Biblioteca Aţel

Ora 11:00

    Biblioatelier de creaţie literară pentru copii „Spune-mi o poveste despre satul tău”

 

 

BIERTAN

Ora 10:00 – 19:00

Circuit turistic „Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor” cu degustare de vin la cramă

Centrul comunei Biertan

ora 16:00

    Spectacol folcloric  „Jocul Căluşarilor”

Biserica Evanghelică

Ora 17:00

    Concert „Ora de muzică clasică”

 

BAZNA

Ora 10:00 – 19:00

Circuit turistic „Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor”

 

MOŞNA

Biserica fortificată

Ora 10:00 – 19:00

     Circuit turistic „Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor” cu degustare de produse tradiţionale şi vizitarea plantaţiei de trandafiri

 

ŞEICA MICĂ

Biserica fortificată

ora 10:00 – 19:00

    Circuit turistic „Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor” cu degustare de produse tradiţionale

 

VALEA VIILOR

Biserica Fortificată

ora 10:00 - 19:00

    Circuit turistic„Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor” şi degustare bucate tradiţionale

 

AXENTE SEVER

Biserica fortificată şi Muzeul Cetate

Ora 10:00 - 19:00

    Circuit turistic „Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor”

    Expoziţie costume tradiţionale: “Vezi cum îţi şade în straie populare”

 

 

 

BRATEIU

Căminul Cultural

ora 10:00 – 19:00

    Circuit turistic„Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor”

Ora 12:00 – 19:00

     Expoziţie foto „ Rromi, habitat, port, tradiţie, portret” şi vizitarea meşteşugarilor din Brateiu

 

IGHIŞUL NOU

Biserica fortificată

ora 10:00 – 19:00

     Circuit turistic „Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor” „Lasă-ti amprenta ajutând la renovarea bisericii fortificate”

 

 

Comuna Biertan, sat RICHIŞ

Biserica fortificată

Ora 10:00 – 19:00

     Circuit turistic „Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor”cu degustare de produse de patiserie tradiţionale

 

MĂLÂNCRAV

Biserica fortificată

Ora 10:00 – 19:00

     Circuit turistic „Drumul fortificaţiilor pe Valea Târnavelor”

 

NEMŞA

Ora 10.30 -  Primirea invitaților la Căminul Cultural

ora 11.00 - Simpozion “Pe urmele lui  Şt.L. Roth” şi lansare de carte – autor Ioan Curechi

ora 12.00 – Program artistic susținut de elevii Școlilor  din Nemşa si Moşna

ora 12.30 – Vizitarea unor gospodării din Nemşa

ora 16.00 – 18.00 – “CUPTORUL DE AUR” – Târg de ţară cu produse locale

 

 

MICĂSASA

Biblioteca Micăsasa

Ora 11:00

    Biblioatelier de creaţie literară pentru copii „Spune-mi o poveste despre satul tău

 

 

ŞEICA MARE

Teren Sport

Ora 14:00

     „Strada Calfelor” 

Ora 16:00

    Spectacol folcloric susţinut de Formaţia de dansuri populare din Şeica Mare şi Ansamblul folcloric „Mărginimea” al Casei de Cultura a Studenţilor Sibiu

 

 

                    Circuit turistic de descoperire a regiunii „ Drumul Fortificațiilor pe Valea Târnavelor„ derulat în localitățile Axente Sever, Bazna, Valea Viilor, Ighişu Nou, Moşna, Bratieu, Biertan, Richiş, Mălâncrav şi Şeica Mică.


DUMINICĂ - 9 IUNIE

 

MEDIAŞ

Ora 13:00

    Festivalul ”Mediaş-cetate medievală-târg de meşteşuguri vii”

Ora 16:00

Biblioteca Municipală “ Ştefan Ludwig Roth”

    “Zilele revistelor de cultură din Transilvania şi Banat”

             

BLĂJEL

Ora 12:00

     Parada portului popular

Ora 12:30

     Deschiderea festivalului

Ora 13:00

     Spectacol folcloric susţinut de elevii Şcolii Populare de Arte şi Meserii „Ilie Micu” Sibiu,. Formațiile de dansuri populare din Păuca, Răşinari, Blăjel şi Fluieraşii din Tilişca, Ansamblul Folcloric Studenţesc “Mărginimea” al Casei de Cultura a Studenților din Sibiu,  Ansamblul Profesionist „Cindrelul - Junii Sibiului” şi  invitaţii  Alina Pinca, Mariana Anghel şi Cristian Pomohaci.

 

 

 

MOŞNA

ora: 10.30 – primirea invitaţilor la Primăria Moşna

  Serbare Câmpenească “MAIALUL VECINĂTĂŢILOR ”  - târg de ţară

-         drumeţie la “Maialul Saşilor” în Boşperhi

-         Concurs culinar cu vânzare – reţete tradiţionale

 

 

sus ↑

2010 Centrul judetean pentru conservarea si promovarea culturii traditionale "Cindrelul - Junii" Sibiu

Termeni si conditii | Contact | Diverse