Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale "Cindrelul - Junii" Sibiu


Nr. 3 (martie) 2015 Tudor Furdui Iancu - Marele Premiu la cea XIX-a ediţie a Festivalului „Vară, Vară, Primăvară”

16 tineri, solişti vocali de muzică populară, au susţinut vineri – 27 martie 2015, unul dintre cele mai grele examene din viaţă, pe scena Festivalului Naţional al Tinerilor Interpreţi de Muzică Populară „Vară, Vară, Primăvară”. Au adus cu ei cântecele din zona natală şi portul popular, în faţa sălii arhipline a Casei de Cultură a Sindicatelor Sibiu şi a juriului de specialitate, format din:  Eugenia Florea – etnomuzicolog,  realizator de evenimente şi emisiuni folclorice – preşedinte al juriului;  prof. dr. Elise Stan – etnomuzicolog, realizator de emisiuni la Televiziunea Română; prof. univ. dr. Ilie Moise – cercetător științific la Institutul de Cercetări Socio - Umane din Sibiu; Silvia Macrea – Membru onorific, Manager al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale „Cindrelul - Junii” Sibiu; Nineta Popa – Interpretă de muzică populară; Marcel Japie –  Director al Cercului Militar Sibiu; Carmen Popovici Dumbravă – Profesor de canto la Școala Populară de Arte - Timișoara și interpretă de muzică populară; Dorin Grama – director al Televiziunii Favorit şi Mădălina Ancuţa Mîrza – Câștigătoarea Marelui Premiu al celei de-a XVIII- a ediţii a Festivalului „Vară,Vară, Primăvară” – 2014.

            În urma jurizării, s-au acordat următoarele premii:

1.    PREMIUL PUBLICULUI: TEODORA –MARIA  CIOCĂNEA – Sibiu, reprezintă Mărginimea Sibiului;

2.    PREMIUL CERCULUI MILITAR SIBIU: DENISA  MINODORA  ROLNIC – Sălaj, reprezintă zona etnografică Barcău;

3.  PREMIUL CENTRULUI JUDEȚEAN PENTRU CONSERVAREA ȘI PROMOVAREA CULTURII TRADIȚIONALE „CINDRELUL-JUNII” SIBIU:

ALIANA  VECERZAN – Sibiu, reprezintă zona etnofolclorică ,,Valea Hârtibaciului”   FLORIN  MIHALACHE – Caraş Severin, reprezintă Zona Banatului de Munte

4.   MENȚIUNE: ADRIANA  GEORGIANA  SOFICA – Constanța, reprezintă zona Dobrogei de Sud;

5.    MENȚIUNE: ALINA  URECHE – Chișinău, Republica Moldova;

6.    MENŢIUNE: CRISTIAN  PETRIŞOR  TOMONI-  Timiș, reprezintă zona folclorică a Banatului de câmpie (Zona Lugojului);

7.    PREMIUL III:  IULIANA  ŞTEFANIA  STREJESCU – Olt, reprezintă zona Romanaţiului;

8.   PREMIUL II: SÎNZÎIANA  OŞLOBANU-  Neamţ, reprezintă zona de interferență dintre judeţele Neamţ şi Suceava;

9.    PREMIUL I: LARISA  UŢĂ – Maramureş, reprezintă subzona etnografică ,,Ţara Chioarului’’;

10.   MARELE PREMIU: TUDOR  FURDUI – IANCU- Alba,  reprezintă zona etnofolclorică ,,Ţara Moţilor”.

Organizatorii festivalului, Consiliul Judeţean Sibiu, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale „Cindrelul - Junii” Sibiu şi Cercul Militar Sibiu adresează mulţumiri tuturor celor implicaţi în derularea cu succes a evenimentului.

           

 


sus ↑

2010 Centrul judetean pentru conservarea si promovarea culturii traditionale "Cindrelul - Junii" Sibiu

Termeni si conditii | Contact | Diverse