Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale "Cindrelul - Junii" Sibiu


Programul Festivalului Național de Folclor „Ioan Macrea”, ediția a XX-a, 2018

 Programul festivalului Național de Folclor  „Ioan Macrea”, ediția a XX-a

 

27 noiembrie 2018, Sala Polivalentă „Transilvania” Sibiu, ora 18:00

-         Spectacol aniversar: Maestrul Nicolae Botgros – 40 de ani în fruntea Orchestrei „Lăutarii” din Chișinău
-         Ion Paladi, Lidia Bejenaru, Lilia Roşca, Tatiana Jacot
-          Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”
-         Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” din Sibiu
-        Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Adrian Neamțu, Ilie Medrea, Alina Pinca, Nicu Mâță, Codruța Rodean, Bogdan Cioranu, Ovidiu Homorodean, Bogdan Toma, Andreea Haisan, Gabriel Dumitru, Narcisa Băleanu, Paul Ananie, Oana Bozga- Pintea, Roxana Reche şi Alexandru Pal
-     Alexandru Pugna, Nicoleta Voica, Petrică Mîțu Stoian, Niculina Stoican, Izabela Tomița și Gabriel Popescu, Olguța Berbec și Remus Novac, Stana Stepanescu și Bojidar Ciobotin, Viorica Macovei, Cornelia și Lupu Rednic, Ionuț Fulea

28 noiembrie 2018, Sala Polivalentă „Transilvania” Sibiu, ora 18:00
        -         Școala de Dans „Ioan Macrea” din Sibiu
        -         Ansamblul Profesionist „Banatul” din Timișoara
        -         Georgiana Vița și Andrei Muntean, Ramona și Petrică Vița
        -         Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului” din Târgu Jiu
        -         Ansamblul Artistic Profesionist „Mureșul din Târgu Mureș
        -         Maria Sântean Faghiura, Dorina Grad, Dorina Oprea, Leontina Pop

 

29 noiembrie 2018, Sala Polivalentă „Transilvania” Sibiu, ora 18.00

    -         Ansamblul Național Kolo al Republicii Serbia
-         Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”
-         Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” din Sibiu
-         Ansamblul Folcloric „Veteranii Junii Sibiului”
-    Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Nelu Albu, Adina Hada, Aurelian Suciu, Camelia Cosma Stoiță, Răzvan Năstăsescu, Daria Gâdea, Oana Tomoiagă, Adina Roşca, Cătălin Doinaş, Mirela Mănescu, Ionela Moruțan, Maria Butilă, Marcel Părău, Adrian Neamțu
-      Invitat special: Grigore Leşe

Spectacolele sunt prezentate de Iuliana Tudor.

Director festival: Silvia Macrea

 

 

 

 

 

 

sus ↑

2010 Centrul judetean pentru conservarea si promovarea culturii traditionale "Cindrelul - Junii" Sibiu

Termeni si conditii | Contact | Diverse